پیام رئیس دانشگاه بجنورد به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید به گزارش روابط عمومی دانشگاه بجنورد، دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه، به مناسبت فرارسیدن هفته ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید پیام گرامیداشتی را صادر نمود.متن پیام بدین شرح است: به دانش گرای و بدو شو بلند چو خواهی که از بد نیابی گزند ز دانش در بی نیازی بجوی و گر چند سختیت آید به روی در آستانه‌ی فرا رسیدن هفته‌ی دفاع مقدس قرار گرفته‌ایم؛ ایامی که یادآور اسطوره‌های ایمان و اعتقاد و ازخودگذشتگی‌های دلاوران بی‌ادعای ایران زمین است؛ که با ایثار و فداکاری، عزت و امنیت کشور را تأمین و تضمین نمودند . همزمانی هفته‌ی دفاع مقدس و آغاز محرم الحرام، بهانه ای برای روایتگری پیوند درونی و عمیق میان فرهنگ عاشورایی و حماسه‌های ماندگار هشت سال مقاومت و جانفشانی است. رزمندگان دلیر و غیور ایران اسلامی، با تأسی به سرمشق‌های حماسه‌ی عظیم عاشورا، صحنه های باشکوهی را رقم زدند که در تاریخ این مرز و بوم، جاودانه و الگوآفرین گردیده است .  در واکاوی رویدادهای دوران دفاع مقدس، به مفاهیمی عمیق و جلوه هایی دقیق از وحدت، همدلی، عزت، اقتدار، اعتقاد، ایثار، امید و آگاهی برمی‌خوریم که سرفصل مشترک پیروزمندی‌های جاودانه‌ی تاریخی و کلید مدبرانه‌ی تبدیل "تهدید" به "فرصت" است و تداوم دستاوردهای دفاع مقدس از همین معبر می‌گذرد . تقارن هفته‌ی دفاع مقدس با سرآغاز رویش دانایی و پرورش آگاهی و بازگشایی مراکز آموزشی و پژوهشی، بسیار خجسته و فرصت مغتنمی برای روایت هنرمندانه و تبیین هوشمندانه‌ی رویدادهای دوران دفاع مقدس و عبرت آموزی های سرشار است. دانشگاه، بویژه دانشگاه های نسل چهارم، بعنوان کنشگری فعال که هم مولود توسعه است و هم مولد آن، با پای بندی به تعهدات اجتماعی و نگاه به دستاوردها و هزینه های گذار از حوادث تاریخی، همچون دفاع مقدس و واکاوی و عبرت آموزی از آن، نقش پاسخگویی به جامعه در رفع چالش های موجود و پیش رو را بر عهده گرفته است؛ که این مهم، نیازمند بازتعریفی از نقش، ساختار و ماموریت گرایی آموزش عالی و کیفی گرایی و هدفمندسازی آموزش و پژوهش است. دانشگاه بجنورد، همگام با دانشگاه های سراسر کشور، با درک رسالت های عمیق خود، سال جدیدی را در تحقق اهداف بلند خود آغاز نموده است و امیدواریم که با تلاش وافر جویندگان دانش و تولیدکنندگان علم به رشد و توسعه‌ی استان و کشور یاری رسانیم. اینجانب، ضمن گرامیداشت ایام حزن و اندوه تاسوعا و عاشورای حسینی و نکوداشت شهدای والامقام، آغاز هفته‌ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید را به حضور جملگی شهروندان فهیم خراسان شمالی، بویژه خانواده‌ی بزرگ دانشگاهیان استان، تهنیت عرض نموده و از درگاه یگانه‌ی هستی‌بخش، عافیت با عزت و عاقبت با شوکت را برای ایران و ایرانیان فرهمند آرزومندم . احمد محقر رئیس دانشگاه بجنورد شهریور 1397

پیام رئیس دانشگاه بجنورد به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بجنورد، دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه، به مناسبت فرارسیدن هفته ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید پیام گرامیداشتی را صادر نمود.متن پیام بدین شرح است:

به دانش گرای و بدو شو بلند
چو خواهی که از بد نیابی گزند
ز دانش در بی نیازی بجوی
و گر چند سختیت آید به روی

در آستانه‌ی فرا رسیدن هفته‌ی دفاع مقدس قرار گرفته‌ایم؛ ایامی که یادآور اسطوره‌های ایمان و اعتقاد و ازخودگذشتگی‌های دلاوران بی‌ادعای ایران زمین است؛ که با ایثار و فداکاری، عزت و امنیت کشور را تأمین و تضمین نمودند.

همزمانی هفته‌ی دفاع مقدس و آغاز محرم الحرام، بهانه ای برای روایتگری پیوند درونی و عمیق میان فرهنگ عاشورایی و حماسه‌های ماندگار هشت سال مقاومت و جانفشانی است. رزمندگان دلیر و غیور ایران اسلامی، با تأسی به سرمشق‌های حماسه‌ی عظیم عاشورا، صحنه های باشکوهی را رقم زدند که در تاریخ این مرز و بوم، جاودانه و الگوآفرین گردیده است.

 در واکاوی رویدادهای دوران دفاع مقدس، به مفاهیمی عمیق و جلوه هایی دقیق از وحدت، همدلی، عزت، اقتدار، اعتقاد، ایثار، امید و آگاهی برمی‌خوریم که سرفصل مشترک پیروزمندی‌های جاودانه‌ی تاریخی و کلید مدبرانه‌ی تبدیل "تهدید" به "فرصت" است و تداوم دستاوردهای دفاع مقدس از همین معبر می‌گذرد.

تقارن هفته‌ی دفاع مقدس با سرآغاز رویش دانایی و پرورش آگاهی و بازگشایی مراکز آموزشی و پژوهشی، بسیار خجسته و فرصت مغتنمی برای روایت هنرمندانه و تبیین هوشمندانه‌ی رویدادهای دوران دفاع مقدس و عبرت آموزی های سرشار است.

دانشگاه، بویژه دانشگاه های نسل چهارم، بعنوان کنشگری فعال که هم مولود توسعه است و هم مولد آن، با پای بندی به تعهدات اجتماعی و نگاه به دستاوردها و هزینه های گذار از حوادث تاریخی، همچون دفاع مقدس و واکاوی و عبرت آموزی از آن، نقش پاسخگویی به جامعه در رفع چالش های موجود و پیش رو را بر عهده گرفته است؛ که این مهم، نیازمند بازتعریفی از نقش، ساختار و ماموریت گرایی آموزش عالی و کیفی گرایی و هدفمندسازی آموزش و پژوهش است.

دانشگاه بجنورد، همگام با دانشگاه های سراسر کشور، با درک رسالت های عمیق خود، سال جدیدی را در تحقق اهداف بلند خود آغاز نموده است و امیدواریم که با تلاش وافر جویندگان دانش و تولیدکنندگان علم به رشد و توسعه‌ی استان و کشور یاری رسانیم.

اینجانب، ضمن گرامیداشت ایام حزن و اندوه تاسوعا و عاشورای حسینی و نکوداشت شهدای والامقام، آغاز هفته‌ی دفاع مقدس و سال تحصیلی جدید را به حضور جملگی شهروندان فهیم خراسان شمالی، بویژه خانواده‌ی بزرگ دانشگاهیان استان، تهنیت عرض نموده و از درگاه یگانه‌ی هستی‌بخش، عافیت با عزت و عاقبت با شوکت را برای ایران و ایرانیان فرهمند آرزومندم.

احمد محقر

رئیس دانشگاه بجنورد

شهریور 1397