برگزاری آیین رونمایی و ابلاغ خط مشی پیام (پیشگیری از مصرف مواد مخدر) در دانشگاه بجنورد

 

برگزاری آیین رونمایی و ابلاغ خط مشی پیام (پیشگیری از مصرف مواد مخدر) در دانشگاه بجنورد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بجنورد آیین رونمایی و ابلاغ خط مشی پیام(پیشگیری از مصرف مواد مخدر) در این دانشگاه برگزار شد.

دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد، با بیان اینکه این مرکز آموزش عالی به باشگاه بین المللی دانشگاه های عاری از دخانیات پیوسته است گفت: دانشگاه بجنورد حتی در دفترچه انتخاب رشته عاری از دخانیات معرفی شده است.

وی به آسیب های اجتماعی در جامعه که دانشجویان را تهدید می کند اشاره ای کرد و افزود: صاحب نظران و اساتید در حوزه مقابله با پیشگیری از اعتیاد حرف هایی برای گفتن دارند که می تواند از آلام اجتماعی و آسیب های متاثر از آن بکاهد.

رئیس دانشگاه بجنورد،  پیشگیری و توجه به علم را راهی کم هزینه در این گذار دانست و اظهار داشت: در بحران ها و آسیب ها باید از نتایج علمی بهره بگیریم.

وی  افزود: مرکز مشاوره و سلامت این دانشگاه در سه سال متوالی در سطح کشور به عنوان مرکز فعال شناخته شده است و امسال نیز در میان 170 مرکز آموزش عالی رتبه برتر را کسب کرده است.

دکتر محقر اظهار داشت: کانون همیاران دانشگاه نیز بسیار فعال عمل کرده و هر ساله در راستای آموزش پیشگیری از اعتیاد برنامه های مختلفی را اجرا کرده است.

در ادامه دکتر حمید یعقوبی، مشاور مدیرکل مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار داشت: تنها 5 درصد افراد معتاد پس از ترک، مصرف مواد مخدر را کنار می گذارند.

وی گفت: پیشگیری از اعتیاد از اهمیت زیادی برخوردار است که هم اکنون دانشگاه ها و مراکز علمی برای این امر برنامه دارند.

ایشان با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری عود کننده است افزود: این بلای خانمانسوز برگشت ناپذیر است.

مدیرکل سابق دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برای دانشجویان عنوان بلای خانمانسوز ملموس نیست افزود: در ابتدای مصرف مواد مخدر تنها لذت و خوشی وجود دارد اما درد و رنج این بلا در سال های بعد دیده می شود.

دکتر یعقوبی اعتیاد را عادت دانست و افزود: تغییر هر عادت بسیار سخت است، اگر از هم اکنون از مصرف مواد مخدر پیشگیری نشود ترک آن بسیار سخت خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش دریچه اعتیاد را نیز سیگار دانست و گفت: طبق تحقیقات بیش از 99 درصد معتادان از سیگار آغاز کرده اند.

دکتر یعقوبی با بیان اینکه دانشجوی معتاد کارتون خواب نداریم اظهار داشت: بیشتر دانشجویان در ابتدای مصرف هستند اما ممکن است تعدادی در آینده با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

وی با بیان اینکه کانون همیاران دانشگاه بجنورد بی نظیر است گفت: این کانون فعالیت های زیادی داشته است که قابل تقدیر است.

همچنین در این همایش آقای محمد ثمینی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی و فرماندار بجنورد، با بیان اهمیت رسیدگی به اولویت های پنج گانه در حوزه ی آسیب های اجتماعی اظهار داشت: پیشگیری، اطلاع رسانی و آگاهی رسانی از طریق دانشجویان و دانشگاهیان بعنوان عنصر آگاه جامعه بسیار تاثیرگذار است.

آقای محمود ثمینی در این نشست اظهار داشت: نحوه مقابله و مبارزه با مواد مخدر باید به یک گفتمان اجتماعی و دغدغه عمومی تبدیل شود و بحث پیشگیری یک اصل مهم برای تمامی آحاد جامعه باشد.
وی افزود: هدف گذاری ما بهره مندی از ظرفیت مردمی و سازمان های مردم نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر است چرا که تجربه نشان داده است که کار دولتی به تنهایی پاسخگوی حل این مشکل نیست و با وجود افزایش تعداد افراد دستگیر شده و کشف میزان بالای مواد مخدر اما شاهد افزایش فعالیت در این حوزه هستیم.
وی تصریح کرد: ما باید با پذیرش این که آسیب اعتیاد در جامعه وجود دارد، راهکار ریشه کن کردن این معضل را بیابیم و اجرایی کنیم که البته به زعم بسیاری از کارشناسان و تاکیدات مقام معظم رهبری اجتماعی کردن بحث مبارزه با مواد مخدر بهترین راهکار است.

در ادامه پس از ارائه ی گزارشی توسط دکتر احمد ریواده، دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی از خط مشی برنامه ی پیام رونمایی شد.

همچنین در نوبت عصر این همایش،پرسش و پاسخ  دانشجویی و کارگاه مداخله در بحران و رفتارهای پرآسیب رسان و معرفی برنامه ی بتا( بپرس، ترغیب کن، ارجاع بده) با حضور مشاوران دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان و سرپرستان سراهای دانشجویی دولتی و غیردولتی برگزار شد.