نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گروه آموزشی آمار

گروه آموزشی آمار


گروه آموزشی آمار

    

 گروه آمار دانشگاه بجنورد

 گروه آموزشی آمار دانشگاه بجنورد از سال 1393 تأسیس و از همین سال اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته آمار و کاربردها نموده است. برطبق مصوبه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از سال تحصیلی   97-1396 برنامه درسی این رشته در دوره کارشناسی تغییر کرده و بر همین اساس، عنوان رشته به رشته آمار تغییر یافته است. در حال حاضر، در گروه آمار دانشگاه بجنورد، سه عضو هیأت علمی با مرتبه استادیاری مشغول فعالیت هستند. تاکنون   دانشجویان بسیاری در این رشته در مقطع کارشناسی از دانشگاه بجنورد دانش‌آموخته شده‌اند.

 معرفی رشته آمار

دوره کارشناسی آمار (Statistics)، اولین مقطع تحصیلات دانشگاهی است که در آن دانشجو به یادگیری اصول نظری و کاربردی آمار و تحلیل‌های آماری می‌پردازد. در این دوره، دانشجویان با مبانی نظری اولیه آمار و احتمال، روش‌های آماری جمع‌آوری، ویرایش و تحلیل داده‌ها و کاربردهای تحلیل‌های آماری در رشته‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین، توانایی برنامه‌نویسی با استفاده از نرم‌افزارهای آماری برای کار با مسائل کاربردی و شبیه‌سازی را پیدا میکند.

در مجموع، دوره کارشناسی آمار برای دو هدف زیر تأسیس شده است: تربیت کارشناس آمار موردنیاز ادارت، سازمان‌ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دولتی و خصوصی. تربیت دانش آموختگان در سطح کارشناسی آمار برای ادامه تحصیل در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری جهت توسعه و انتقال علم آمار.

 وضعیت ادامه تحصیل در رشته آمار

 در حال حاضر، در مقطع دکتری رشته آمار در ایران، فقط در دو گرایش آمار ریاضی و آمار زیستی امکان ادامه تحصیل وجود دارد. اما در مقطع کارشناسی ارشد، رشته آمار دارای 6 گرایش‌ به شرح زیر است:

  • آمار ریاضی (نظری): این گرایش بر مبنای توسعه نظری رشته آمار بنا شده و اگر فردی در درس‌های آمار ریاضی 1 و 2 و روش‌های آماری موفق عمل کند، می‌تواند در این گرایش به تحصیل ادامه دهد. ظرفیت گرایش آمار ریاضی بیشتر از سایر گرایش‌ها است و دانشگاه‌های آزاد و پیام نور نیز در این گرایش ظرفیت دارند.
  • آمار زیستی: این گرایش تحت نظر وزارت بهداشت است و بر مبنای کاربرد آمار در علوم زیستی و پزشکی بنا شده است و در دانشکده‌های پزشکی تدریس می‌شود.
  • آمار اقتصادی و اجتماعی: این گرایش بر مبنای کاربرد آمار در علوم دیگر شکل‌ گرفته است و افرادی که در درس‌هایی مثل رگرسیون و طراحی آزمایش موفق بوده‌اند، در آن عملکرد بهتری دارند.
  • آمار بیمه: این گرایش بر مبنای کاربرد آمار در علوم بیمه بنا شده و ظرفیت بسیار محدودی در ایران دارد.
  • آمار رسمی: این گرایش به تازگی ایجاد شده و در مورد اطلاعات و آماری است که توسط دولت یا مراجع ذیصلاح در چارچوب قوانین کشور تولید و منتشر می‌شوند و از آن‌ها در امور مدیریتی کشور بهره می‌گیرند. آمار رسمی بر جمع‌آوری اطلاعات و تولید اطلاعات متکی است.
  • علم داده: به تازگی چند دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد، برای گرایش علم داده سرفصل ارائه داده‌اند که مورد قبول وزارت علوم واقع شده و در رشته علم داده پذیرش دارند. واضح است که چنین رشته‌ای، مبتنی بر یادگیری الگوریتم‌های بهینه‌سازی و کاربرد علم آمار برای مسئله‌های با مقیاس بزرگ یا همان"مه داده" (Big Data) خواهد بود.

آینده شغلی دانش‌آموختگان رشته آمار

با توجه به کاربرد رشته آمار در گردآوری، پردازش، استنباط، مدل‌سازی و تجزیه و تحلیل انواع اطلاعات و کاربرد آن‌ها در صنعت، کشاورزی، پزشکی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی، این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است. مراکزی نظیر وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار ایران، بانک‌ها، شرکت‌های صنعتی و بازرگانی و سایر مراکز دولتی و خصوصی از جمله مراکز جذب دانش آموختگان این رشته هستند.

طول دوره تحصیلی و واحدهای درسی

طول دوره تحصیلی کارشناسی آمار به طور متوسط چهار سال است و نظام آموزش آن واحدی است. برنامه درسی رشته آمار دارای ساختار کلی زیر است:

  1. برای فارغ التحصیلی در رشته آمار، گذراندن حداقل 132 واحد که شامل 22 واحد عمومی، 35 واحد پایه، 50 واحد اصلی و 25 واحد اختیاری می‌باشد، الزامی است.
  2. دانشجو می‌بایست حداقل 19 واحد (از 25 واحد اختیاری) را از جدول دروس اختیاری اخذ نماید.
  3. اخذ دروس اختیاری خارج از دانشکده منوط به موافقت گروه تا حداکثر 6 واحد امکان‌پذیر است.

 

اعضای هیات علمی گروه آموزشی آمار

ردیف

نام و نام خانوادگی 

مرتبه علمی

زمینه تخصصی

پست الکترونیکی

1

دکتر محمد ولی احمدی

استادیار

استنباط آماری، قابلیت اعتماد و داده‌های ترتیبی

mv.ahmadi@ub.ac.ir

2

دکتر حکیمه مربی هروی

استادیار

استنباط آماری، قابلیت اعتماد و داده‌های ترتیبی

h.morabi@ub.ac.ir

3

دکتر پریسا نیلوفر

استادیار

داده‌کاوی، شبکه‌های بیزی

pniloofar@ub.ac.ir